Płótno i preparaty

Słowo płótno oznacza tkaninę używaną jako powierzchnia malarska.

Czasami płótno jest wykonane z włókien bawełnianych, a czasami z włókien lnianych.

Panel jest obecnie prawie zawsze wykonany z płyty masonitowej lub płyty pilśniowej.

Niezależnie od tego, czego używasz, wielką tajemnicą jest przygotowanie.


Testowanie płótna


Słabo przygotowany panel lub płótno jest zabójcze. Często powodem jest ta tandetna jakość, nowicjusz w malarstwie olejnym poddaje się po kilku próbach. Cienka bielizna natychmiast wchłania każde pociągnięcie pędzlem. Spróbuj wytrzeć go szmatką, a zobaczysz, że duża część farby jest wchłonięta w powierzchnię. Na dobrej jakości i odpowiednio przygotowanym płótnie lub panelu pozostaje tylko bardzo mała część farby. Spróbuj sam i zobacz, co się stanie. Tak więc przygotowanie ma decydujące znaczenie dla sukcesu obrazu.

Co najmniej trzy warstwy


Większość ciężarków płóciennych spada pomiędzy wagą, w której na jednym końcu znajduje się cienki prześcieradło, a dodatkowym ciężkim materiałem żaglowym na drugim końcu. Wolę ten ostatni: Chcę lnu, który jest mocny i wytrzymały, a który pozostaje preferowaną powierzchnią. Kupuję to wytrzymałe płótno na rolce i samemu rozciągam je na blejtramach. Następnie nakładam trzy warstwy gesso. (Trzy cienkie warstwy są lepsze niż jedna gruba powłoka.) Nie można malować na płótnie zagruntowanym olejem, jeśli używasz akryli do podmalowania, ale można malować na akrylowym podłożu w oleju.

Moja rada: Nigdy nie używaj taniego, hobbystycznego płótna z supermarketu.

Pamiętaj: nawet dobrej jakości len, prosto z Twojego sklepu z artykułami artystycznymi, często nie jest wystarczająco traktowany.