Ogród dla seniora – jak go zaplanować

Ogród dla seniora - jak go zaplanować

Ogród dla seniora – jak go zaplanować

Autor: Mateusz Opoczniak

Jesteś osobą starszą i chciałbyś rozpocząć przygodę z uprawą własnego ogródka, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Może boisz się, że może ci nie wyjść, albo zniszczysz okoliczne środowisko? Dobrze trafiłeś! W niniejszym wpisie, wyjaśnimy ci jak należy rozpocząć przygodę z przydomowym ogródkiem,  aby wasz ogród oczarował znajomych.

Jak rozpocząć przygodę z własnym ogrodem będąc seniorem?

 

Jesteś osobą starszą i chciałbyś rozpocząć przygodę z uprawą własnego ogródka, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Może boisz się, że może ci nie wyjść, albo zniszczysz okoliczne środowisko? Dobrze trafiłeś! W niniejszym wpisie, wyjaśnimy ci jak należy rozpocząć przygodę z przydomowym ogródkiem, oraz jak wspinać się po szczebelkach, aby wasz ogród oczarował znajomych i sąsiadów.

 

Po pierwsze bezpiecznie

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, przy projektowaniu ogrodu dla siebie w wieku senioralnym, lub dla dziadków czy rodziców jest bezpieczeństwo. Nie chcemy przecież spowodować wypadku, czy utrudniać im poruszania. W związku z tym przy tworzeniu planu ogrodu należy uwzględnić:

– barierki w odpowiednich miejscach (schodki, stromizny) i na odpowiedniej wysokości.
– rozmiar donic dla roślin (tych, które nie rosną bezpośrednio w ziemi), aby liście, czy np.: pnącza nie przeszkadzały w przechadzkach „wylewając się” na ścieżki.
–  ścieżki odpowiednio wyprofilowane i wykonane najlepiej z betonu, ponieważ wykonanie ścieżek z tego materiału zmniejsza możliwość pośliźnięcia się.

Planuj rośliny z głową

Drugą sprawą jest rozplanowanie roślin i dodatków. W zależności od stopnia sprawności należy wybrać:

– Szeroką gamę roślin dla osób sprawnych fizycznie
– Rośliny osadzone w donicach na niskiej wysokości dla osób korzystających z wózka inwalidzkiego. Warto też, aby rośliny te nie były zbyt poplątane (choćby bluszcz) oraz rozległe.
– Dla osób niewidomych rośliny jak przy opcji dla osób na wózku, ale należy dodać wtedy do ogrodu kaskady i fontanny. Plusk wody pomoże w orientacji i spotęguje odczucia wynikające z eksploracji ogrodu.

 

Zapewnij dodatkową rozrywkę

W ramach projektu dla seniora należy, także uwzględnić dodatkową rozrywkę.
Wcześniej pisaliśmy o fontannie, którą również warto umieścić w każdym ogrodzie. Dodatkowo pomyślmy o zamieszczeniu małego kącika do czytania, czy na przykład kameralnej altanki do podjęcia w niej przyjezdnych gości.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił wam chociaż trochę skrócić czas projektowania ogrodu dla seniora. Zapraszamy do komentowania i podawania własnych pomysłów na ogrody.


Miłośnik historii i ładnych ogrodów, stały klient https://www.zgarden.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *