Jak stylowo i funkcjonalnie urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?

Jak stylowo i funkcjonalnie urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?

Jak stylowo i funkcjonalnie urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?

Autor: Martyna Nowicka

Stworzenie funkcjonalnej aranżacji na niewielkiej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Ale nawet najmniejszą kawalerkę można urządzić w sposób stylowy, przytulny i wygodny.

Jak podzielić kawalerkę na strefy funkcjonalne?

Każdy, kto choć raz urządzał mieszkanie, wie, że podstawą dobrej aranżacji przestrzeni jest podzielenie jej na strefy. W przypadku kawalerki jest to szczególnie ważne, aby zachować funkcjonalność dużego mieszkania, ale nie przytłoczyć małego metrażu meblami.

W przypadku kawalerki warto zacząć od wydzielenia kuchni. Ale nie jako osobnego pomieszczenia! Zamiast ściany i osobnej kuchni lepsza będzie niska ścianka działowa, oddzielająca aneks, na której można ułożyć blat i urządzić barek. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa i bardziej otwarta. Decydując się na rozwiązanie z barem, możesz też zrezygnować ze stołu – przy aneksie kuchennym swobodnie powinny zmieścić się dwie osoby.

Zwykle zaraz obok aneksu kuchennego znajduje się strefa relaksu. Tu jest miejsce na kanapę, niewielką ławę czy stolik kawowy i fotel. Ustawiając tę przestrzeń warto pamiętać, że wszystkie meble powinny stać w takiej odległości od siebie, żeby można było swobodnie koło nich przejść. Jeśli przez twój mały salon prowadzi droga na balkon, koniecznie zostaw przejście o szerokości minimum 90 cm w linii prostej między wejściem do pomieszczenia a drzwiami balkonowymi.

Sofa z funkcją spania, czyli magia mebli wielofunkcyjnych

Niestety, urządzając tak małą przestrzeń konieczne będą kompromisy. Najczęściej ofiarą braku miejsca w kawalerce padają stół i łóżko. O ile rozwiązaniem pierwszego problemu jest wspomniany wcześniej bar przy aneksie kuchennym, brak dużego i wygodnego łóżka często wzbudza niechęć i obawy. Dlatego wybierając meble do kawalerki, warto szukać takich, które łączą funkcjonalność z wysoką jakością, a także są stylowe i eleganckie. Idealna do kawalerki będzie sofa skandynawska z funkcją spania, która pozwoli cieszyć się jednocześnie piękną kanapą w ciągu dnia, jak i wygodnym snem w nocy. Dlaczego akurat skandynawska? Ponieważ jedną z cech stylu skandynawskiego jest dbałość o szczegóły i materiały, zaś sam styl – pełen jasnych kolorów i naturalnych materiałów – świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach.

Poza sofą, możesz też zastanowić się nad biurkiem-toaletką. Jeśli zdarza ci się pracować w domu, to z pewnością docenisz możliwość siedzenia przy wygodnym biurku. Ale w kawalerce pełnowymiarowe biurko to zbyt duża strata przestrzeni. Zamiast niego wybierz wąską toaletkę (z lustrem lub bez) lub konsolę, czyli wysoki stolik na dwóch nóżkach, przymocowywany do ściany. Taki mebel jest wystarczająco szeroki, by ustawić na nim laptopa, a jednocześnie nie zajmuje tak dużo miejsca i gdy akurat nie pracujesz, może pełnić funkcje dekoracyjne.

 


Polecamy: sofa skandynawska z funkcją spania

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *