Ząbkowice Śląskie miastem Frankensteina – atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie miastem Frankensteina – atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie miastem Frankensteina – atrakcje turystyczne

Autor: Diana Popowicz

Ząbkowice Śląskie przez wieki, od 1280 r. aż do 1945 r. nosiło nazwę Frankenstein. Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy światową ikonę popkultury, doktora Frankensteina z powieści Mary Shelley z miasteczkiem położonym na Dolnym Śląsku?

Najprawdopodobniej częścią wspólną jest tylko nazwa miasta, którą Ząbkowice Śląskie zawdzięczają swym pierwszym mieszkańcom, którzy pochodzili z Frankonii – historycznej krainy położonej w południowych Niemczech.  Legendy głoszą jednak, że wydarzenia, które miały miejsce na początku XVII w. w Ząbkowicach Śląskich stanowiły natchnienie dla młodej pisarki. Otóż, w 1607 r. za sprawą grupy grabarzy doszło w mieście do straszliwej tragedii, w wyniku której śmierć poniosła 1/3 mieszkańców Ząbkowic śląskich. Ośmiu grabarzy  ze zwłok ludzkich wytwarzało trujący proszek,  który następnie rozpraszano po okolicy, by doprowadzić do zgonu jak największej ilości osób. Niniejsze wydarzenia historyczne stanowią doskonałą oprawę dla powieści Mary Shelley, jednak informacja, jakoby stanowiły one inspirację dla autorki nigdy nie została potwierdzona, jest więc ona wyłącznie legendą i głoszona jest jako ciekawostka.

Aktualnie Ząbkowice Śląskie słyną już nie tylko ze swej dawnej nazwy, choć jest ona wciąż kultywowana, np. każdego roku organizowany jest tu Weekend z Frankensteinem. Dziś wizytówką miasta jest najwyższa w Polsce krzywa wieża, jedna z najbardziej unikatowych atrakcji Dolnego Śląska. Sięga ona 34 m, zaś na jej szczyt wiedzie 139 schodów. Należy zaznaczyć, że przez cały rok jest ona udostępniana turystom, warto więc zobaczyć tą swoista ciekawostkę architektoniczną. Ponadto w mieście znajdują się Ruiny Zamku Książęcego – pochodzącej z renesansu budowli pełniącej niegdyś funkcje obronne. Na uwagę zasługuje również ząbkowicka starówka, a także znajdująca się w najbliższym otoczeniu Twierdza Srebrna Góra oraz Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Ta monumentalna budowla, która powstała na zlecenie niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej, nie bez powodu nazywana jest perłą dolnośląskiej architektury. Powierzchnia użytkowa obiektu zajmuje niemalże 20 tys. m², zachwyca on nie tylko swą potęgą, ale także układem z arkadowym krużgankiem oraz kilkoma dziedzińcami.

Ząbkowice Śląskie to miasto z bogatą, kilkusetletnią historią. Nieśmiertelna opowieść o aferze grabarzy połączona z nazwą Frankenstein przyciąga spore zainteresowanie. Nie zapominajmy jednak, że jest to malowniczo położne pomiędzy Górami Złotymi, Bardzkimi i Sowimi urocze miasteczko, o wielu walorach przyrodniczych i turystycznych.


Ząbkowice Śląskie i okolice atrakcje turystyczne – poznasz, zobaczysz, zwiedzisz wraz z Willą Diana!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *