Lądek Zdrój – Z wizytą w najstarszym uzdrowisku w Polsce

Lądek Zdrój - Z wizytą w najstarszym uzdrowisku w Polsce

Lądek Zdrój – Z wizytą w najstarszym uzdrowisku w Polsce

Autor: Diana Popowicz

Lecznictwo uzdrowiskowe posiada w Polsce wielowiekową historię. Wielu zaskoczy fakt, że z pierwszych term – odkrytych w Cieplicach korzystali książęta z rodu Piastów, zaś pierwsze zakłady przyrodolecznicze powstały już w XV wieku. Ta ciesząca się dziś ogromnym zainteresowaniem forma wypoczynku znana i popularyzowana jest od stuleci.

Lądek Zdrój to miejscowość o niezwykle bogatych walorach klimatycznych i krajobrazowych. To tutaj w 1498 r. powstał pierwszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy”. Podania głoszą, że już w drugiej połowie XIII wieku funkcjonowały tu urządzenia kąpielowe, wykorzystujące wody termalne. Lądek Zdrój to kurort z ponad 500-letnią tradycją. Podczas tej bogatej  historii, z przyrodoleczniczych walorów miasta korzystali min. cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, Johan Wolfgang Goethe, car Mikołaj I, John Quincy Adams – prezydent Stanów Zjednoczonych czy Edward Gierek. Miejsce to również chętnie odwiedzane było i jest przez znanych polskich artystów takich jak Hanka Bielicka, Krystyna Janda  czy Janusz Gajos.

Aktualnie w Lądku Zdrój funkcjonuje kilka domów zdrojowych, wśród nich najbardziej okazałą i majestatyczną budowlą jest zakład przyrodoleczniczy Zdrój „Wojciech”. Z zewnątrz zdobiony jest on neobarokowymi elementami, zaś jego wnętrze wypełniają marmurowe XIX-wieczne wanny służące kąpielom perełkowym oraz basen z wodą termalną.

W Lądku Zdrój leczone są przede wszystkim schorzenia reumatologiczne, neurologiczne i ortopedyczne. Klimat miasta ma doskonałe działanie tonizujące na układ nerwowy, sprzyja on wyciszeniu, odprężeniu, złapaniu równowagi. Występują tu bogate złoża wód geotermalnych bogatych w radon, fluorki, siarczki i siarkowodór. Kąpiele w tutejszych wodach powodują znaczny wzrost hormonów płciowych, poprawiają metabolizm, korzystnie wpływają na kondycje stawów i układ krążenia.

Oprócz szeregu walorów leczniczych Lądek Zdrój przyciąga turystów przepiękną okolicą. Miasto położone jest w Kotlinie Kłodzkiej, która bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Sudetach. Okolica obfituje w różnorodne, ciekawe i warte uwagi atrakcje. Znajduje się tu wiele ścieżek pieszych i rowerowych. Przez miasto przebiega Czerwony Główny Szlak Sudecki.

To niewielkie miasteczko, w ostatnich latach zostało kompleksowo odrestaurowane, co dodało mu wiele uroku i charakteru. W Rynku znajduje się neorenesansowy Ratusz, otoczony malowniczymi, kolorowymi kamienicami.  Lądek Zdrój to miasto doskonale łączące lecznictwo i wypoczynek. Długoletnia tradycja i bogate zasoby naturalne sprawiają, że od stuleci cieszy się ogromną popularnością, o jego walorach warto przekonać się osobiście.


Atracje Lądek Zdrój – zobacz, przeżyj, odkyj i zobacz największe atrakcje turystyczne rezerwując noclegi w okolicy tj. Willi Diana w Stroniu Śląskim.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *