Długopole Zdrój – ciekawa, uzdrowiskowa miejscowość na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego

Długopole Zdrój - ciekawa, uzdrowiskowa miejscowość na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego

Długopole Zdrój – ciekawa, uzdrowiskowa miejscowość na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego

Autor: Diana Popowicz

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza powstał w 1948 r., zaś sam pomysł jego stworzenia zrodził się rok wcześniej, podczas posiedzenia Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Przebiega on przez najpiękniejsze oraz najciekawsze partie Sudetów, umiejscowione pomiędzy Świeradowem Zdrój a Prudnikiem. 

Na uwagę zasługuje wiele miejsc, położonych na tego trasie, jedną z nich jest malutka, urokliwa miejscowość – Długopole Zdrój. 

Długopole Zdrój jest to niewielka wieś położona w gminie Bystrzyca Kłodzka, nad Nysą Kłodzką, w województwie dolnośląskim. Miejsce to, przepięknie położone u stóp Góry Bystrzyckich, znane jest przede wszystkim ze względu na bogate walory uzdrowiskowe. Ze względu na specyficzny mikroklimat a także przepiękne otoczenie jest to doskonały teren do wypoczynku.

Kluczową formą, wykorzystywaną w działalności rehabilitacyjnej i leczniczej w Długopolu Zdrój są znajdujące tu swe źródło naturalne wody mineralne. Już w 1802 roku prowadzone tu były pierwsze kąpiele lecznicze. Generalnie, XIX wiek to okres wielkiego rozkwitu uzdrowiska, w 1819 r. nad źródłem Emilia wybudowano pierwszy dom zdrojowy wraz z pijalnią wody, następnie w 1876 r. tuż przy promenadzie odkryto kolejne źródło wody – Eliza (obecnie Kazimierz), zaś w 1904 r. dołączyło do nich źródło Renata. Wodę z tychże ujęć czerpie się do dziś. Jeśli chodzi o jej skład oraz właściwości są to typowe szczawy wodorowęglanowe z niezwykle istotną, pod względem klinicznym zawartością żelaza, potasu, magnezu, sodu i wapnia, a ponadto krzemu (dot. źródła „Renata”) i radonu (dot. źródła „Emilia”). Dodatkowo długopolskie wody mineralne charakteryzują się delikatnym, przyjemnym smakiem, są orzeźwiające i pozytywnie oddziałują na układ trawienia.

Podstawowym profilem i specjalizacją leczniczą uzdrowiska są choroby wątroby oraz choroby gastryczne a także cukrzyca. Odbywa się tu terapia osób po wirusowych i przewlekłych zapaleniach wątroby, marskości wątroby czy chorobach trzustki. Ponadto Długopole Zdrój ukierunkowane jest na leczenie schorzeń układu krążenia, w tym miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego czy żylaków. Niespotykaną w innych kurortach, swego rodzaju atrakcją zabiegową są odbywające się tu suche kąpiele dwutlenkiem węgla. 

Długopole Zdrój to historyczny, wyjątkowy kurort uzdrowiskowy położony na terenie Dolnego Śląska. Miejscowość ta posiada zarówno doskonałe warunki klimatyczne jak i naturalne zasoby lecznicze, tj. źródła wód mineralnych. Dodatkowo, panująca tu miła i przyjazna atmosfera, z pewnością pomaga kuracjuszom szybciej powrócić do zdrowia.


Uzdrowisko Długopole Zdrój oraz inne atrakcje w regionie zobaczysz decydując się na wypoczynek w Willi Diana – serdecznie zapraszamy i polecamy!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *