Atrakcje Gór Stołowych – wycieczka po „Krainie Narnii”

Atrakcje Gór Stołowych - wycieczka po „Krainie Narnii”

Atrakcje Gór Stołowych – wycieczka po „Krainie Narnii”

Autor: Diana Popowicz

Góry Stołowe to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce.  Ujęło ono min. scenarzystów filmu „Opowieści z Narnii”, gdzie szczeliny i labirynty skalne posłużyły jako plener kręcenia jego drugiej części, tj. „Książę Kaspian”.

Jest to miejsce tajemnicze i efektowne, przyciąga turystów ze wszystkich zakątków Polski i nie tylko. Przepiękne krajobrazy wzbogacają niespotykane, finezyjne formy skalne, położone w gęstych, zielonych lasach.

Największą atrakcją turystyczną Gór Stołowych są Błędne Skały. Ich powierzchnia zajmuje ok. 22 ha. Jest to zespół bloków skalnych, sięgających 6-11 metrów, tworzących swoisty labirynt. Znajduje się tu mnóstwo szczelin, zakamarków, zaułków powstałych na skutek erozji piaskowca. Na szlaku, wiodącym często drewnianymi kładkami, położonymi pomiędzy potężnymi formami skalnymi spotkać możemy  min. „Kurzą Stopkę”, „Tunel”, „Okręt”, „Skalne Siodło”, Labirynt” czy Wielką Salę”. Błędne Skały jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Górach Stołowych, z pewnością zachwyci każdego, niejednokrotnie też dostarczy dreszczyk emocji.

Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem jest Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, mierzący 919 m n.p.m. Trasa na górę wiedzie krętą drogą, składającą się z 665 schodów. Baśniowy krajobraz, jaki podziwiać można z wierzchołka, wynagrodzi jednak każdy wysiłek włożony w jego zdobycie. Po drodze podziwiać można rozmaite skały tj.  „Małpoluda”, „Wiewiórkę”, „Słonia” czy „Wielbłąda” oraz tarasy widokowe, z których rozpościera się przepiękna panorama Karkonoszy, Gór Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych czy Bialskich. Na szczycie znajduje się również schronisko, zwane niegdyś „Szwajcarką”, powstałe w 1845 r.

W Górach Stołowych zobaczyć również trzeba Skalne Grzyby – skupisko skał położone w okolicach Karłowa, nieopodal Drogi Stu Zakrętów, które swym kształtem faktycznie przypominają grzyby. Na niespełna 2-kilometrowej trasie odnaleźć można „Borowika”, „Prawdziwka” czy „Adama” i „Ewę.

Na uwagę zasługuje również środkowa cześć Gór Stołowych, położona na terytorium Czech. Najbardziej charakterystycznymi i znanym miejscami są tam Skały Broumowskie oraz Skały Adrszpasko-Teplickie, słynące z osobliwych, niepowtarzalnych, naturalnie wyrzeźbionych form skalnych (tzw. Skalne Miasteczko).

Góry Stołowe to doskonałe miejsce, udostępnione dla szerokiego grona turystów. Oprócz ruchu pieszego, można wybrać się tu na wycieczkę rowerową, szeroko rozwinięta jest również wspinaczka skałkowa. Jest to miejsce unikalne na mapie Polski, zachwyca baśniowymi krajobrazami, które przeplatają potężne, cuda natury naturalnie uformowane przez dwa żywioły – wodę i wiatr.


Atrakcje Gór Stołowych są na wyciągnięcie ręki – sprawdź ofertę noclegową Willi Diana!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *