Wrona wśród drzew, czyli kilka faktów o ptasiej mądrości

Wrona wśród drzew, czyli kilka faktów o ptasiej mądrości

Wrona wśród drzew, czyli kilka faktów o ptasiej mądrości

Autor: Urszula Winiarska

Pośród drzew żyją ptaki, które są jednymi z najinteligentniejszych stworzeń na Ziemi. Dlaczego więc używa się zwrotu „ptasi móżdżek”? To może być mylące stwierdzenie, jeśli weźmie się pod uwagę zebrane przez naukowców informacje. Zanim użyjesz tych słów zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu.

Inteligencja Wrony
Zwykła wrona, ma poziom inteligencji zbliżony do dziecka w wieku 5-7 lat. Udowodnili to naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu of Auckland. O tym, że wrona potrafi stosować prawo Archimedesa potwierdzają też eksperymenty.

Matematyka a ptasia mądrość, której nie ma kot i pies
Ptaki potrafią korzystać z zasady wyporności Archimedesa i przekazywać sobie wiedzę np. o wytwarzaniu narzędzi. Poza tym nie tylko myślą, ale także liczą. W matematyce wyróżniają się zwłaszcza gołębie. Samodzielnie liczą do dziewięciu, porządkują obrazki od najmniejszej do największej liczby kropek, aż w 70%.

Gołębie i zaawansowane funkcje umysłowe
Dr Ludwik Huber z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, dowiódł ich wyjątkowej umiejętności. Otóż gołąb, podobnie jak człowiek, potrafi stwarzać w umyśle abstrakcyjne pojęcia i przyporządkowywać przedmioty do szerszych kategorii.

Śpiew może być rozmową
Naukowcy nie tak dawno dowiedli, że powstawanie ptasiego śpiewu jest podobne do ludzkiego języka. Prof. Shigeru Miyagawa z Massachusetts Institut of Technology twierdzi, że mową człowieka sterują podobne geny (800 genów), co śpiewem ptaków. Pisklęta natomiast uczą się śpiewać, tak jak ludzie mówić. Wynika to z faktu, że ośrodki mowy i śpiewu mają w mózgu takie same rejony. Śpiew jest czynnikiem pobudzającym rozwój ptasiego mózgu. Podobnie jak my, ptaki wykorzystują struktury gramatyczne.

Proste gesty w komunikacji
Ptaki nieśpiewające komunikują się za pomocą języka gestów. Naukowcy z Instytutu Ornitologii Maksa Plancka zaobserwowali, że kruki wskazują swoim dziobem na różne rzeczy. W taki sposób przekazują komunikat: „popatrz tam”. Kiwając swoim dziobem, w odpowiedni sposób mówią: „weź to”.

Odczuwanie emocji i zapamiętywanie wydarzeń

  • Po pierwsze – ptaki potrafią rozpoznawać swoich bliskich krewnych oraz znajome osobniki.
  • Po drugie – rozpoznają podobnie jak my swoich wrogów i przyjaciół. Ornitolodzy z University of Washington przekonują nas, że jeśli rozzłościsz raz wronę, to zapamięta Cię na wiele lat.
  • Po trzecie – ptaki odczuwają emocje i zapamiętują wydarzenia podobnie jak ludzie, twierdzi prof. John Marzluff.

Na zakończenie
Ptaki czują, zapamiętują, liczą, używają gestów, komunikują się…

Czy zdołamy dla ptaków, ochronić ich dom wśród drzew… w parkach, lasach i ogrodach?

Źródło: K. Burda, ZwierzoCzłeko Wrona, Newsweek 2014
fot. FraukeFeiand/px   

 


Autor: Urszula Winiarska
Papiernikus

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *