Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych – dlaczego warto jeździć do sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych?

Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych – dlaczego warto jeździć do sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych?

Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych – dlaczego warto jeździć do sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych?

Autor: Szymon Parzych

Rehabilitacja zdrowotna w stacjonarnych warunkach może być efektywna, ale zawsze będzie ustępować skutecznością wyjazdom do sanatoriów oraz do górskich lub nadmorskich ośrodków rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Nie bez powodu ta forma rehabilitacji staje się u Polaków coraz bardziej popularna.

Przyczyna jest prosta – w mieście zawsze jest więcej czynników stresogennych, oczekiwanie w kolejce do zabiegów trwa, a sam dojazd do placówki leczniczej może wiązać się z wieloma utrudnieniami, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Całkowite przeciwieństwo urlopu zdrowotnego w przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych ośrodku w jednym ze spokojnych kurortów.

Czy górskie ośrodki są dostosowane do niepełnosprawnych?

Skoro już zachęcamy do wyjazdów rehabilitacyjnych, zacznijmy od tego, czy spełniają one normy. Co istotne, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych może być istotne również dla osób, które niepełnosprawnymi nie są, ale na przykład w wyniku urazów lub chorób chwilowo mają problemy z poruszaniem się.

Na szczęście okazuje się, że obecnie wiele ośrodków rehabilitacyjnych zadbało o odpowiednią dostępność swoich budynków i rezerwując turnusy rehabilitacyjne w górach bez problemu można wybrać odpowiednie placówki w wielu różnych miejscowościach turystycznych.

Dlaczego warto przejść rehabilitację w górach?

Przede wszystkim ze względu na większy spokój, niż w mieście. Sam fakt połączenia rehabilitacji z odpoczynkiem sprawia, że łatwiej się rozluźnić i zrelaksować, a to zawsze sprzyja wszelkim procesom rekonwalescencyjnym.

Spokój to jednak nie jedyny atut turnusów rehabilitacyjnych w górach. Nie bez znaczenia jest fakt zasugerowanych już mniejszych kolejek. Co więcej – wszystko jest na miejscu, nie tylko dostęp do sal zabiegowych, lecz również – w zależności od konkretnej oferty – innych usług, np. masaże lecznicze, możliwość uzyskania konsultacji lekarskiej, całodobowa opieka pielęgniarska, czy nawet wsparcie psychologa.

Zwróć także uwagę na fakt, że dla górskich miejscowości typowe jest bardzo korzystne powietrze, co stanowi dodatkowy atut takiego wyjazdu.

Wyjazd jako forma aktywizacji

W przypadku osób niepełnosprawnych warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Większość z nich jest stosunkowo mało aktywnych, czas rehabilitacji tego nie ułatwia. Tymczasem właśnie turnusy rehabilitacyjne w górach są okazją, aby mimo wszystko wybić się z rutyny, poznać nowe osoby i zwiedzić nowe miejsca. Rehabilitacja w miejscu zamieszkania po prostu tego nie zapewnia.

 

 


Artykuł został napisany dla Krajowego Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych. Przejrzyj ofertę KCOTR: turnusy rehabilitacyjne w górach.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *