Szmaragd – minerał idealny do biżuterii

Szmaragd - minerał idealny do biżuterii

Szmaragd – minerał idealny do biżuterii

Autor: Michał Polito

Szmaragd to kamień szlachetny, odmiana beryu. Z łaciny jego nazwa oznacza kolor zielony. To jeden z najtwardszych kamieni szlachetnych w przyrodzie. Ma głęboką, zieloną barwę, dzięki której nawet laik może rozpoznać co to za kamień. 

Barwa szmaragdu

Barwa szmaragdu ma duży związek z jego ostateczną wartością. Czym jest ona ciemniejsza, tym bardziej cenny jest kamień szlachetny. Charakterystyczną cechą szmaragdu jest również stosowanie szlifu schodkowego, charakterystycznego dla tego minerału stosowanego w jubilerstwie. 

Jego wartośc została doceniona już w starożytności. Wysoko ceniony był m. in. w Egipcie i Persji. 

Największe szmaragdy

Jak do tej pory nawjiększy okaz znaleziono w Kolumbii. Obecnie to Brazylia jest lideren w światowych dostaw szmaragdów – występuje tam największa ich ilość. 

Występowanie

Szmaragdy możemy znajeźć w wielu krajach w Europie, Afryce, Azji. Co ciekawe, występują również w Polsce, a konkretnie na Dolnym Śląsku, jednak są to kamienie, które nie nadają się do celów jubilerskich.

Inkluzje

Jak każdy minerał, czy kamień szlachetny szmaragdy posiadają inkluzje, czyli ciała obce znajdujące się wewnątrz. Mogą one występowaś w stanie stałym, ciekłym lub gazowym. Dzięki nim znaczenie łatwiej jest określić jego pochodzenie. Charakterystyczną cechą szmaragdu jest występowanie zjawiska tzw. pleochroizmu, czyli zmiany barwy pod wpływem polaryzacji przechodzącego światła. Twardośc szmaragdy w teście Mohsa wynosi 8 na 10 możliwych punktów, co plasuje go w ścisłej czołówce. 

Właściowści magiczne i niemagiczne

Szmaragdowi przypisuje się również ciekawe właściwości, również te magiczne. Wierzy się, że sprowadza on na nas energię miłości, piękna i harmonii. Kolor zielony działa uspokajająco i podobne też jest działanie tego kamienia. Pomaga uspokoić nerwy i wyciszyć się. Wspomina się również o medycznych zastosowaniach: choroby serca, nadciśnienie, bezsennośc, wzdęcia, zgaga, zapalenie dróg oddechowych oraz problemy z oczami to przypadłości, w eliminowaniu których pomaga nam posiadanie przy sobie szmaragdu. 

Szmaragdy mogą osiągać naprawdę zawrotne ceny. Jeśli mamy w swojej kolekcji jakiś okaz, możemy bez problemy go sprzedać w miejscach, gdzie oferuje się skup diamentów, brylantów i innych kamieni szlachetnych. Obecnie to jeden z bardziej pożądanych minerałów, więc jego sprzedaż nie powinna stanowić problemu.


 Jeśli masz niepotrzebną biżuterię udaj się do najbliższego miejsca gdzie oferowany jest skup diamentów lub innych kamieni szlachetnych.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *