Domowa hodowla krewetek – co musisz wiedzieć

Domowa hodowla krewetek - co musisz wiedzieć

Domowa hodowla krewetek – co musisz wiedzieć

Autor: Iwona Zapolna

Entuzjaści akwarystyki coraz częściej wybierają krewetki jako ozdobę swojego akwarium. 

Fascynują one swoim wyglądem i zachowaniem. Rozpoczęcie hodowli wymaga jednak starannego przygotowania oraz zgromadzenia odpowiedniej wiedzy. Zatem jak hodować krewetki akwariowe?

Różnorodność gatunków
Istnieje wiele gatunków krewetek słodkowodnych. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza gatunki z rodziny Neocaridina; należą do nich między innymi White Pearl oraz Fire Red. Równie często wybierane są krewetki z gatunku Babaulti Green, które reprezentują rodzinę Caridina.
Który zatem gatunek wybrać? Początkującym akwarystom zaleca się te najłatwiejsze w hodowli, czyli te z rodziny Neocaridina. Zwłaszcza gatunek Red Cherry jest godny polecenia osobom, które dopiero zaczynają akwariową przygodę z krewetkami, bowiem jest on dość odporny i najmniej wymagający. 

Łączenie gatunków
Domowa hodowla krewetek nie musi ograniczać się do jednego gatunku. W jednym akwarium z powodzeniem można hodować różne gatunki krewetek. Wówczas jednak należy zorientować się, czy dane gatunki nie będą się krzyżować. Informacje takie znaleźć można w tak zwanej tabeli krzyżowań. Należy także wziąć pod uwagę wymagania wszystkich gatunków hodowanych w akwarium – muszą one być do siebie podobne. 

Wybór akwarium
Wielkość odpowiedniego dla krewetek akwarium zależy przede wszystkim od tego, ile osobników chcemy w nim hodować. Dla kilku wystarczy zaledwie 10-litrowe, natomiast jeśli decydujemy się na kilkanaście – najlepiej zainwestować w akwarium o pojemności około 25 litrów.

Dodatkowe akcesoria
Akwarium to to jednak nie wszystko. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego filtra. Najlepiej sprawdzi się filtr gąbkowy, ponieważ  gąbka zapobiegnie wciągnięciu tych najmniejszych osobników. Inny typ filtra wymaga zabezpieczenia w tym celu jego wlotu samodzielnie.


Sprawdź również, jak hodować krewetki  w domu

 

 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *