Bielizna termoaktywna dla myśliwych i wędkarzy

Bielizna termoaktywna dla myśliwych i wędkarzy

Bielizna termoaktywna dla myśliwych i wędkarzy

Autor: Tymoteusz Szymański

Polowanie oraz wędkarstwo to ekscytujące i trudne zajęcia, wymagające umiejętności, wiedzy i sprawności fizycznej. Przebywając w naturze, jest się wystawionym na gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe. Warunki te stwarzają wśród myśliwych i wędkarzy potrzebę specjalistycznej i funkcjonalnej odzieży, w tym również – bielizny.

Komfort nawet w najtrudniejszych warunkach

Bielina dla wędkarzy i myśliwych różni się od codziennej odzieży „cywilnej”. Profesjonalny myśliwy potrzebuje funkcjonalnej, komfortowej bielizny, która zapewni ochronę przed zimnem, jak i gorącem. Choć wielu laików o tym nie wie, wędkarze i myśliwi są zmuszeni czasem do stania lub siedzenia bez ruchu w jednym miejscu nawet przez kilka godzin. Z tego powodu muszą oni być przygotowani na spadek temperatury, gdyż nie mogą oni się rozgrzać poprzez ruch. Z drugiej strony, myśliwi, którzy przemierzają długie dystanse w poszukiwaniu zwierzyny, będą potrzebowali bielizny, która pozwala skórze „oddychać” i skutecznie odprowadzi pot.

Z boiska do lasu

Podobnie jak odzież sportowa, termoaktywna odzież dla myśliwych zaprojektowana jest tak, by działać, jak „druga skóra”. Po pierwsze pozbawiona jest takich haftów lub metek, które mogą ocierać się o skórę. Po drugie syntetyczny materiał, z którego wykonana jest wysokiej jakości odzież termiczna, ma działanie antybakteryjne. Bakterie obecne w pocie wydzielanym przez skórę nie rozmnażają się na powierzchni bielizny termoaktywnej, tak jak ma to miejsce w nasączonej potem odzieży bawełnianej. Prawidłowe odparowywanie potu i ograniczenie liczby bakterii sprawia, że pot staje się mniej intensywny w zapachu. Dzięki temu myśliwi mogą liczyć na zachowanie świeżości i komfortu.
 

W jaki sposób termoaktywna odzież chłodzi latem, a grzeje zimą?

Najwięcej pytań dotyczących termoaktywnej bielizny dla myśliwych lub sportowców dotyczy tego, jakim cudem jedna para bielizny może nadawać się na upalne lato i mroźną zimę? Odpowiedzią jest: wilgoć. W uproszczeniu, działa to w ten sposób: Ludzkie ciało chłodzi się i grzeje poprzez obecną w naszym organizmie wodę. Gdy jest gorąco, ludzkie ciało przekazuje nadwyżkę temperatury do wody obecnej w organizmie, a następnie pocąc się „oddaje” temperaturę na zewnątrz. Z tego samego powodu, gdy w chłodne dni wychodzimy spod prysznica, jest nam zimno – obecna na skórze woda, łatwiej przekazuje niższą temperaturę do wewnątrz ciała.

Mokra od potu odzież bawełniana przyklejona do skóry, w chłodne dni może doprowadzić do ochłodzenia organizmu, Natomiast w gorące dni przemoczona odzież uniemożliwia skórze „oddychanie” i sprawne odprowadzanie potu, czyli utrudnia chłodzenie. Dzięki opanowaniu prawidłowego odprowadzania potu „na zewnątrz” termoaktywne, syntetyczne materiały umożliwiły powstanie bielizny dla myśliwych, która działa prawidłowo – każdego dnia roku.


Artykuł powstał dzięki Polskiemu producentowi odzieży termoaktywnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Prześlij dalej lub polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *